translate this site

יום שני, 12 בדצמבר 2011

יש דברים שלא כדאי לעבור עליהם בשתיקה

וזה אחד מהם. אתמול נתקלתי בנתונים סטטיסטיים שהובילו קוראות לבלוג שלי מפורום איפור ישראלי בשפה רוסית. הנושא? קופסאות יופי עם כותרת של "המתנה לנס בקופסאות". כזכור רק בשבוע שעבר פרסמתי פוסט בנושא "קופסאות שכולנו מצפות לפתוח בקרוב". הפוסט בפורום הינו די קצר ובסופו היה משפט שגרם לי לסובב את הראש פעמיים "תודה רבה למרינה שמנהלת בלוג נפלא there is beauty in all of us בעברית על המידע" (בינתיים התודה וכל קישור לבלוג הוסר כפי שתראו בתגובה למטה). ולמי שמבינה רוסית עשיתי העתק מסך כדי לקרוא ולהתרשם:הייתי המומה מעט מהעניין וחלקתי עם קוראות את הסיפור בעמוד דף של הבלוג בפייסבוק. תוך כדי גם פניתי לכותבת של הפוסט:

להפתעתי מצאתי כי פרסמת פוסט בנושא שאני פרסמתי לא מזמן עם הרבה דמיון בין שני הפוסטים. תודה כמובן על האיזכור בסוף אך זה לא אומר שאת צריכה לפרסם פוסט מאוד דומה מבלי להודיע לי קודם ולבקש אישור על כך כשברור שההשראה לפוסט הוא הפוסט שלי. בושה וחרפה! 

http://israel-beauty.livejournal.com/239067.html 
http://thereisbeautyinallofus.blogspot.com/2011/12/blog-post.html 

קיבלתי תשובה:

מרינה, אין צורך באישור אם אני נותנת לינק לפוסט אצמו. 
> תפתחי את השם של הבלוג ונפתח בדיוק לפוסט הנ"ל. 
> האם לא נעים לך אני אבקש מהנהלת ישראביוטי למחוק. 
> את הנושא. 

> סליחה.

החזרתי תשובה:

אז אני מבקשת למחוק את כל הנושא.ובקשר לטענתך - ועוד איך יש כי כל התוכן שלי הוא שלי בלבד וחלים עליו זכויות יוצרים. שימוש בו ללא בקשה הוא אסור. 
ממליצה לך לקרוא את הדברים הבאים: 
http://www.benchmark.co.il/law-info/article-display.php?articleno=580 
יום טוב, 
מרינה

קיבלתי תשובה:

Ты имеешь какое-то отношение к этим бьюти-боксам?  (תרגום: יש לך איזשהו קשר לביוטי בוקס?)

עניתי:

לא, אבל אני הגיתי את הרעיון של הפוסט וחלקים ממנו מועתקים ישירות לפוסט שלך. עצם האיזכור שלך ו"תודה למרינה" אומרת שלקחת את המידע מהפוסט. היית צריכהלבקש רשות להזכיר ולהשתמש בתוכן שלו. 
בכל מקרה בבקשה תמחקי את הפוסט. 

קיבלתי תשובה:

Нет, теперь не буду. 
Я отредактирую его, чтобы была только информация о новом сервисе в Израиле с ссылками на фейсбук. 
Линк на твой блог уберу. 
Я твой блог читаю больше года каждый вечер и мне ты казалась нормальным человеком и сейчас мне больно разочаровываться. 
Ты стыдишься своих русских корней и тебе противно, что более 1000 русскоязычных девушек могли зайти на твою страницу. 
Ты получила пиар и благодарность от многих людей за интересный блог, а повела себя как эгоистка. 
Мне жаль, но теперь пост удалять не буду. 
Там будет только реклама и информация, никаких ссылок на тебя. 
Все фотографии я делала сама, так что.. 
прощай.

תירגום: לא, עכשיו אני לא אעשה את זה. אני אערוך אותו כדי שיהיה רק מידע על שירות חדש בישרל וקישור לפייסבוק. לינק לבלוג שלך אמחוק. אני קוראת את הבלוג שלך יותר משנה כל ערב ואני חשבתי שאת בן אדם נורמלי ועכשיו כואב לי להתאכזב. את מתביישת בשורשים רוסיים שלך ומגעיל לך שיותר מ-1000 בנות דוברי שפה רוסית יכלו להיכנס לעמוד שלך. את קיבלת יחסי ציבור ותודות מאנשים רבים על בלוג מעניין והתנהגת כמו אנוכית. חבל לי אבל עכשיו אני לא אמחוק את הפוסט. תהיה שם רק פרסומת ומידע, ללא קישורים אלייך. כל התמונות עשיתי לבד ככה שלהתראות. 


אני יושבת בחוסר מילים וחוסר יכולת לענות בצורה מנומסת להודעה שכזאת, הלב שלי פועם בחוזקה ואני לא יודעת ממה להיעלב יותר, מעצם העובדה שאני משקיעה כל כך הרבה מאמצים בטיפוח הבלוג כי זאת אהבה שלי וסתם ככה מישהי פתאום מחליטה לאמץ לעצמה את הפירות בקלות רבה או מהעובדה שמישהי שלא מכירה אותי באופן אישי קובעת עובדה שאני מתביישת בשורשים רוסיים שלי ומתנהגת באופן אנוכי. אני מתנצלת אם אני נשמעת נסערת אבל זה בדיוק המצב שאני בו כרגע... 


יצרתי קשר עם מנהלת הפורום וזה מה שהיא כתבה לי:
Добрый день, Марина,
> Мне проще и быстрее писать на русском, так что если Вы не возражаете - отвечу по русски, тем более, что сообщения на иврите ЖЖ  почему-то сложил в папку "Подозрительные сообщения" и я еле его нашла.
> По поводу Вашего обращения - я сравнила текст в Вашем блоге и пост написанный в нашем сообществе и нашла, что ни текст, ни иллюстрации к нему не являются идентичными. Это лишь текст содержащий информацию об одном и том же предмете обсуждения, о котором давно и много пишут в частности в русскоязычных блогах, о чём и упоминает Юлия в своём посте.
> Кроме того в тексте, размещённом в сообществе есть ссылки на источники информации, включая фейсбук, официальный сайт glossybox.co.il и, в том числе, на ваш блог. 
> Насколько мне известно, согласно законам, если на одном сайте дается ссылка на другой в качестве источника информации, это не является нарушением авторских прав.
> Нарушением является размещение статей на других ресурсах без согласия автора, в данном же случае речь об этом не идёт.
> В итоге я не вижу причин стирать текст из сообщества, так как он не является перепечаткой или дословным (или даже примерным) переводом Вашего, а совершенно самостоятельным текстом. Досточным будет просто удалить из него упоминание о Вашем блоге, как об одном из источников данной информациии, тем более что бОльшая её часть взята с фейсбука GlossyBox.co.il.
> Всего хорошего
> Мирьям

תרגום: יום טוב מרינה. יותר קל לי לכתוב ברוסית ככה שאם את לא מתנגדת אכתוב ברוסית. מה גם שהודעה בעברית נכנסה לתיקיית "הודעות חשודות" ומצאתי אותה לא בקלות. 
בקשר להודעה שלך - השוואתי את הטקסט בבלוג שלך והפוסט שנכתב בקהילה שלנו ומצאתי כי לא טקסט ולא תמונות אליו זהים. זה רק טקסט המכיל מרכיבים על אותו נושא דיון עליו כותבים כבר מזמן והרבה גם בבלוגים רוסיים, וזה יוליה מזכירה בפוסט שלה. 
חוץ מזה, בטקסט המפורסם בפורום יש קישורים ומקורי מידע, כולל פייסבוק, אתר רשמי glossybox.co.il וגם לבלוג שלך. 
עד כמה שידוע לי, לפי חוקים, אם באתר אחד נותנים קישור לאתר שני כמקור מידע, זה לא מהווה הפרה של זכויות יוצרים. הפרה מהווה פרסום מאמרים במשאבים אחרים מבלי הסכמתו של היוצר, במקרה הזה לא מדובר על כך. 
לסיכום אני לא רואה סיבה למחוק הודעה מהפורום שכן הוא לא מהווה הדפסה מחדש או תרגום מילולי (או אפילו מקורב) של טקסט שלך אלא לחלוטין טקסט העומד עצמאי. מספק יהיה למחוק פשוט איזכור של הבלוג שלך כמקור אחד למידע הנוכחי, מה גם שרוב המידע לקוח מפייסבוק של GlossyBox.co.il.
כל טוב, מרים.


השבתי לה (וכנראה שזאת תהיה פעם אחרונה כי אין לי כוח לדון עם אוזניים שמסרבות לשמוע):

תודה על התייחסותך, 
את מאוד מאוכזבת מהתשובה שלך שכן יוליה בעצמה ציינה בתגובה שפירסמתי בפוטס על הפרשה שתפעל למחיקת הפוסט. מעבר לכך, היא גם מאשימה אותי בהוצאת לשון רע. בתכתובת בינינו היא ירדה לפסים אישיים לא מקובלים ולאחר שהבטיחה כי תמחוק את ההודעה, שינתה את ההודעה. 
נכון הפוסט אינו זהה אחד לאחד אך אין ספק שכתיבתו מספר ימים אחדים לאחר שפורסם הפוסט שלי וציון בסוף את שמי, איזכור הבלוג ועוד מספר נקודות דומות מורה שהיא העתיקה או כנראה שאבה השראה רבה מדי ממנו. זה שהיא מחקה עכשיו כל זכר לפוסט שלי לא אומר שהעבירה כבר לא בוצעה. 
כפי שהסברתי ליוליה, זה שהיא נותנת קרדיט לאתר אחר ומציינת אותו כמקור אינו מספיק -היא לא ביקשה מראש את אישורי ואחר כך תירצה את עצמה שגם ככה אני זוכה ליחסי ציבור אז אני עוד צריכה להודות לה על כך. 

אני מצרפת את התכתובת בינינו. 


תם ונשלם. אני מתקדמת הלאה. 

34 תגובות:

 1. איזה חצופה שהיא! בהחלט אין לה שום הצדקה למעשה שלה והיא מנסה להפיל את זה עליך, כאילו את לא בסדר...

  השבמחק
 2. שירי, באמת שאין מילים בפי. הירידה הזאת לפסים אישיים וקביעת "עובדות" היא פשוט מזעזעת. בחיים לא קיבלתי כזה יחס בבלוגריה...

  השבמחק
 3. הזוי משהו. לדעתי, תפני ל- oh_miriam שהיא אחת המנהלות שם וממה שאני יודעת היא דווקא ממש שפויה :) 

  השבמחק
 4. כתבתי לך גם בפייסבוק .. בעיניי זו חוצפה! ואם היא אל מבינה מה לא בסדר, הסיום של הפוסט שלה יכול להקל על ההבנה, היא הרי מודה לך בסופו לא? ועד כמה שישוע לי אם אני מודה למישהו זה בדר"כ כשהצד השני יודע שהוא עשה לי איזשהי "טובה"... על מה היא בדיוק מודה לך? 
  נראה לי שהיא נפגעה מכך שאת לכאורה אל מעריכה את העובדה שהיא מעריכה אותך וחשפה את הבלוג שלך לעוד קוראות ואני די משוכנעת שהיא נטולץ כוונות זדוינות ולדעתה החא בסה"כ נתנה לינק. סתם חבל שהיא לא הבינה שהיה מוטב לו הייהת מבקשת את רשותך תחילה... בכל מקרה חבל על עצביך, ברור לכולנו שאת לא מתביישת בשורשים הרוסיים שלך ושהתחושות שלך נובעות מסיבות אחרות ומוצדקות. 
  אם זה עדיין מאוד מציק לך הייתי פונה להנהלה של הפלטפורמה בה היא מפרסמת ומבקשת להוריד את הפוסט...

  השבמחק
 5. פניתי. תודה. הזוי זאת לא המילה הנכונה...

  השבמחק
 6. אני בהלם מוחלט. מה זאת התגובה הזאת שלה??? מה הקשר לשורשים הרוסיים? מה, הבלוג הוא מחווה לקהילת הרוסים בישראל? את צריכה להגיד להם תודה שהם קוראים את הבלוג שלך? מה זה השטויות האלה?! 

  השבמחק
 7. אני ממש מרגישה גועל מההתנהלות של הפורום והבחורה הזו.
  באיזו זכות??
  האם היא יודעת שאפשר להגיע לבית משפט על דברים כאלה?
  אני באמת רוצה להאמין שזה נבע מכך שהיא אהבה את הפוסט ורצתה לשתף את כולן.
  אבל יש דרך לעשות זאת.

  השבמחק
 8. היא יצאה חצופה ונצלנית. אני באמת צריכה להגיד לה תודה על "חשיפה"...הרגשתי לגבי ייחוס שלי לא ממש רלוונטי פה (אך עדיין מאוד נפגעתי ממנו). פניתי כבר. מקווה שהפוסט ימחק. 

  השבמחק
 9. פניתי להנהלה ואני מקווה שאזכה לתשובה נורמלית בעניין. 
  אולי לא היתה פה כוונה רעה אבל תשובה אחרונה שקיבלתי פשוט השאירה אותי ללא מילים והמומה. 

  השבמחק
 10. כנראה שכן, מסתבר שאני מתביישת בשורשים שלי (ודרך אגב - אני לא רוסייה!) ואני צריכה להגיד תודה על ברכיים על כך שקוראות חדשות מגיעות אליי ממנה...

  השבמחק
 11. אהם, זאת המילה הכי עדינה שמצאתי. וכבר יצא לי להיתקל בהתבטאויות הרבה יותר בוטות בקהילת האינטרנט הרוסית בהקשר של זכויות יוצרים.

  השבמחק
 12. האחרונה מקוממת ממש.
  כאילו את חייבת לה משהו!

  השבמחק
 13. איזה טמטום !!! וגניבה לאור יום. מה עבר לבחורה הזאת בראש כשעשתה את אשר עשתה? כל כך מובן למה את נסערת כל כך מהעניין. 

  השבמחק
 14. אני לא חושבת שהייתה לי בעיה אם היא הייתה יוצרת איתי קשר מראש ומבקשת רשות. אבל מה שהיא עשתה ותגובות שלה פשוט הוכיחו שאין פה על מה לסלוח...

  השבמחק
 15. קראתי את הפוסט שלה ברוסית, ואם זה כמו שאת מספרת גועל נפש של התנהגות מצדה, הבעיה היחידה שלך שאת נחמדה מידיי, אם היית ישר תובעת אותה על גנבת זכויות יוצרים היא הייתה מתנהגת בצורה שונה לחלוטין ועוד היית מוויחה מזה כסף. 

  השבמחק
 16. הבעיה היא שהרבה פעמים אנשים לא מבינים את ההבדל בין "השראה" או "שימוש במידע" לבין העתקה וגניבת זכויות יוצרים.
  אני כ"כ מבינה את הכעס שלך ואת סערת הרגשות שלך, הייתי שם כ"כ הרבה פעמים בעצמי.
  לאט לאט למדתי להשלים עם העובדה שכל עוד אני אכתוב ואצור קיים סיכוי שמישהו יעתיק. אין לי דרך למנוע את זה, לא משנה מה אני אעשה.
  היום אני בעיקר מתנחמת בשני דברים. קודם כל אם העתיקו ממני סימן שעשיתי עבודה מספיק טובה. והדבר השני והכי חשוב- האדם שהעתיק ממני לא מסוגל ליצור בעצמו תוכן, אז הוא מרגיש צורך להעתיק.

  עכשיו השאלה הגדולה אם את רוצה להמשיך ולהילחם בה. אני לא מכירה את האתר, אולי יש אפשרות ליצור קשר עם מי שמנהל את האתר או אחראי עליו ולהתלונן על העתקה ולצרף את כל ההתכתבות שלכן.

  השבמחק
 17. הבחורה כנראה הבינה שעלית עליה ונלחצה, והחליטה לתקוף בחזרה. אל תתייחסי לדברים האלה, כי זו באמת אמירה מגוחכת שלא שווה יחס, בטח לא מבחורה כמוה

  השבמחק
 18. אני בשוק מוחלט מהבהמה הזאת (על הזין שלי חוק לשון הרע). את נורא מנומסת אפילו כשאת נסערת. את הפוסט שלה קראתי בשפת המקור.היא כנראה חשבה שהיא עושה לך פאקינג טובה בזה שהיא כותבת לך תודה רבה בפוסט. היא יכולה לדחוף את השורשים הרוסיים שלה עמוק לתחת (מה הפאקינג קשר?! מה את מעלה בכלל דבר כזה? מרגישה מקופחת או מתגוננת או משהו? Get the fuck over it!) חתיכת דפוקה.... ואת אחת ויחידה והשראה לרבות! וסליחה על רמת השפה שלי פשוט את ההתבהמות הזאת בקרב כמה מבנות  העדה אני מכירה וזה מקומם! מרגיז אותי שאנשים מנצלים ככה כשרון של אחרים במיוחד שהם חברים שלי.

  השבמחק
 19. שלום מרינה.בשניה שפתחתי את הפוסט על שיחתינו שהעלת לאינטרנט פשוט הזדהזתיבשניה שהעלת שיחה פרטית ביני לבינך לרשת מלאה באנשים הוצאת לי שם רע מה שאסור לעשות במדינת ישראל אחוץ מזה איני סגרתי את האפשרות לראות את הפוסט המקורי. ונתתי לך קרדיט גדול ואפשרות לקבל יותר פפולריות בקרב קוראים אחרים.אני מצטערת שהעלבתי אותך בנוגע לשורשיך. אני מבקשת ממך למחוק את הפוסט הנ"ל לפי חוקי ישראל ברגע שאני יראה שהפוסט בנוגע לשיחתינו נמחקת. אני יפעל למען מחיקת הפוסט שלי.יוליה

  השבמחק
 20. יוליה יקרה,
  בפוסט זה אין שום זכר להוצאת שם רע שכן כל מה שעשיתי היה פירסום תכתובת בינינו ועל כן אינני מתכוונת למחוק אותו. אני לא זוכרת שחתמנו על הסכם לסודיות וכל עוד אני הייתי שותפה בשיחה הזאת, זכותי להראות אותה בפני כל צד שאני אחפוץ בו. מעבר לכך, דברייך לא סולפו מעולם אלא רק הועברו לפלטפורמה אחרת. 
  באם את חושבת אחרת, אשמח לשמוע ציטוט מהחוק המדובר. 
  לדעתי מי שהוצאה נגדה לשון רע זאת אני שכן העלבת אותי באופן אישי והנחת הנחות לא מקובלות בקשר לשורשיי. אני מבקשת שתפרסמי התנצלות פומבית בפורום המדובר ותמחקי את הפוסט לאלתר. 

  יום טוב,
  מרינה

  השבמחק
 21. YOU GO GIRL!

  השבמחק
 22. את יכולה לראות את התגובה שלה פה ממש...

  השבמחק
 23. זה כבר התגלגל למקומו אחרים, כמו ניסיון לאיום על הוצאת לשון רע.תראי תגובה למעלה

  השבמחק
 24. מרינה יקרה. הבלוג שלך הוא השראה אדירה עבורי. בזכות הכתיבה שלך ושל הרבות המגיבות פה העזתי גם אני לכתוב (גם אם די צולע כרגע). 
  את הפוסט של הבחורה המדוברת (קבלו את הלשון הנקיה, הא?!) קראתי כאשר נכתב לראשונה. היה מבחיל. מזעזע אותי הרעיון שאת צריכה להרגיש חייבת למישהו שקוראים אותך, רעיון אידיוטי משהו. המוצא שלך כפי שציינה המדוברת (צינזרתי פה) לא קשור לעניין וכנראה ציון עדה כלשהי נובע משנאה עצמית עמוקה ותחושת קיפוח (tough shit). 
  כולנו פה מאחוריך! את נפלאה ונהדרת! 

  השבמחק
 25. גם אני אוהבת אותך יקירה! עלי ותצליחי עם הבלוג שלך!

  השבמחק
 26. איזה חוצפה, ומאיפה בכלל היא שולפת את הטיעון שבנות רוסיות קוראות את הבלוג שלך ואת מתביישת במוצא שלך?! 
  יש לך בלוג מדהים וכבר כתבתי לך כמה פעמים שאני נדהמת מההשקעה והסבלנות שלך, אני מאוד מקווה שתמצאי דרך להשתיק אותה. הדבר הכי בסיסי בכתיבה, לא משנה אם זו עבודה באוניברסיטה, ספר, חיבור, כתבה או בלוג - זה שגניבה ספרותית זה האיסור החמור ביותר ובתביעה משפטית אפשר לקבל על זה קנס ענק.

  השבמחק
 27. כנראה שהבחורה הזו חשבה ש"ההגנה הכי טובה זו התקפה" היא גם ירדה מתחת לחגורה כשערבה מוצא, מה זה קשור? אילו אני את הייתי מבקשת מהם שיפרסמו פוסט בו יבהירו שכל הזכויות שמורות לך. יתרה מכך אם הם מעוניינים ליצור קשר מקצועי איתך, אז צריך שתהיה לך תועלת מכך ולא שהם יקבלו את זה בחינם, שהרי אילו רצית לכתוב לאוכלוסיה ברוסיה  היית כותבת/כותבת במקביל גם בשפה הרוסית. אלה דברים שאסור לעבור עליהם בשתיקה כי לבסוף העכבר הופך פיל. בהצלחה!

  השבמחק
 28. כפי שהתברר, זה כנראה לא יקרה שכן מנהלת הפורום אינה רואה שום דמיון בין הפוסט שלי לשלה ועוד כל מיני תירוצים מנוסחים כהלכה. 

  השבמחק
 29. לא יודעות מאיפה וממש לא מעניין אותי. 
  תודה רבה נעמה!

  השבמחק
 30. היי מרינה, אל דאגה, את לא מעליבה את הקהילה הרוסית (למרות שגם אני לא רוסיה אלה בלרוסית :) ) ובמידה וכן אני הייתי הראשונה שהיית שומעת ממנה! :)

  את מעלפת ורהוטה ואין סיבה שמישהי/ו יקח ממך את הזכות שלך לכתיבה מקורית בלי העתקה.
  המשיכי כך וקבלי גיבוי מלא!

  חולה עליך,
  המרינה (השנייה)

  השבמחק
 31. היי מרינה,
  אני אמנם לא דוברת רוסית, אבל את נשמעת לי כמו בחורה אמינה, ואם את טוענת שהיא כתבה שהיא מודה לך על המידע, אני מאמינה לך שזה מה שכתוב, וזה כשלעצמו מוכיח שהייתה פה גניבת זכויות יוצרים. היא מודה לך על המידע, כלומר היא מודה בכך שהמידע לקוח מהפוסט שלך, ואם כך, היא הייתה צריכה לבקש ממך רשות כדי לעשות בו שימוש. אני חושבת שגם התגובה של המנהלת הייתה לא לעניין. כנראה שיש לה אינטרס לצדד בבלוגרים שלה ולא במישהי חיצונית, אבל אם בנאדם עובר על חוק או נורמות התנהגות מסוימות היא צריכה לקחת על זה אחריות. 
  בכל מקרה, אני בטוחה שאת יודעת שהצדק איתך ואל תתני לזה לרפות את ידייך. לא עשית שום דבר לא בסדר, ובסך הכל ניסית ללבן את זה איתה באופן אישי בלי לעשות עניין, והיא ישר התחילה לתקוף ולהעליב. אין לך מה להודות לה, יש לך מספיק קוראות גם בלעדיה, ואת לא ביקשת ממנה "לפרסם" אותך. 
  תמשיכי להיות בטוחה בעצמך :)

  השבמחק
 32. הי נטע,
  תודה על דברייך, לצערי כפי שאת רואה יש אנשים שלא חושבים כמוך או כמוני. אני סיימתי להתעסק עם זה. 

  השבמחק
 33. כמו שכבר אמרתי לך, הבחורה הזאת פשוט לא נורמלית!
  אבל לפעם הבאה, אם היא העתיקה וקישרה אותך למטה, עזבי בנות כאלה בשקט. עדיף לך שיגיעו אליך - למקור, ולא לריב עם סתומות כאלה.. גם אם ברור שזה מעצבן לאללה!!!

  השבמחק
 34. אני מקווה שאנשים לא יעזו לעשות עוד מעשים שכאלה....
  בכל מקרה אני סיימתי עם סיפור זה. 

  השבמחק

Talk to me! דברו איתי!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails