translate this site

יום חמישי, 22 באוגוסט 2013

לעולם בעקבות השמש

שמש, ים וחופשת קיץ הן מילים שהכי כיף לשמוע וליישם ומשהו שאני משתדלת לעשות לא מעט כל שנה אך כידוע לכל דבר יש גם חסרונות ופה נכנסים כל הנזקים ששמש היקרה "תורמת" לנו לאט לאט ובטוח...
לשמחתי למדתי עם בשנים אחרונות כיצד להתגונן בשמש מבלי להתעורר למחרת בגרסת שרימפס אדמדם וצלוי! מעבר לכובע (מודה שלא תמיד אני נזכרת להביא כזה), משקפי שמש ושעות נורמליות ישנם מקדמים ומסננים שניסיתי בחודשים אחרונים והיום אשמח לסקרם. שימו לב שאני תמיד ממליצה ומקפידה על מקדמי הגנה גבוהים לאזור הפנים לאורך כל השנה, ללא קשר להאם יש או אין ים - בעוד כמה עשרות שנים תודו לי על הטפה הזאת! זה אומר אולי שאזור הפנים יהיה תמיד בהיר מעט (או הרבה) אך זה לא משהו שאיפור או משזפים עצמיים לא יתקנו...
בכל אופן הנה כמה עובדות על מקדמי הגנה שחשוב לדעת ולזכור: 
 • מקדם הגנה SPF אינו מונע לגמרי מקרני UVB לחדור אלא נחשב רק להערכת זמן חדירת הקרינה אל העור. אם לדוגמה אני נשרפת ללא מקדם לאחר שלושים דקות, עם מקדם 50 אני אשרף לאחר 1500 דקות. 
 • לכל עור יש מקדם הגנה טבעי נמוך (כן כן אפילו לבהירות שבינינו) אך גם עור כהה צריך להקפיד על התמרחות, אם כי הוא יכול להסתפק במקדם יותר נמוך. 
 • נוטלות גלולות, ראוקוטן או משתמשות בטיפוח המכיל חומצות למיניהן? אתן חייבות להיות זהירות פי כמה וכמה שכן העור נהיה יותר דק ולכן רגיש יותר לקרני השמש!
 • אין טעם לרכוש מקדמים מעל 50 מכוון ומקדם 45 חוסם כ-98% מקרני UVB ואף אחד אינו יכול להציע חסימה של 100% לכן אל תבזבזו כסף על מקדמים גבוהים. 
 • חשוב להקפיד לקרוא הוראות שממליצות על הימרחות מחדש לאחר הזעה ובילוי במים. המקדמים לא נשארים לנצח על העור ונוטים להתפרק לאחר מספר שעות ולכן אם רוצים לקבל הגנה מושלמת יש להקפיד להתמרח כל שעתיים. 
 • מקדמי הגנה מתחלקים לשניים - כימיים ופיזיקאליים. מקדמי הגנה פיזיקאליים הבנויים על בסיס טיטניום דיאוקסיד מגנים (וגם תחמוצת מגנזיום, אבץ, קאולין וכו') גם בפני קרני UVA שחודרות עמוק יותר לעור, פחות מגרים את העור ופשוט בולמים את קרני השמש והאור באופן מיידי. מקדמים אלו לרוב מופיעים במוצרים טבעיים ומינרליים. רק שימו לב שהם באמת טבעיים ב-100% וברשימת מרכיבים מופיעים titanium dioxide, zinc dioxide. מקדם כימי לעומת זאת מכיל מרכיבים כימיים שמסננים וממעיטים את הקרינה ובמקרים מסוימים יכולים לגרות את העור ולא תמיד להגן בפני כל קרני UV. מקדם כימי לרוב יסתיים באותיות -ne/te/ex. יש למרוח אותם מראש ולהמתין לפחות עשרים דקות על מנת שהם יתחילו לעבוד. 
 • בדקו תמיד את תוקף מקדם הגנה שלכן ואל תשמשו אם הוא פג תוקף שכן מקדם פג תוקף משמעותו פגיעה בערך המקדם ויעילותו. 
 • מקדם הגנה פיזי לא אומר בהכרח שהוא יותר ידידותי לעור. גם איתו הנקבוביות יכולות להיחסם ולגרום לאקנה. לכן אני תמיד ממליצה לעקוב עם שגרת טיפוח פנים מלאה ולהקפיד בסיום כל יום על ניקוי יסודי של העור. 



מקדמי הגנה בשנים אחרונות הפכו להיות יותר ידידותיים למשתמש ובאים במגוון פורמולות שמעניקות תחושה שמקדם לבן, עבה ושומני הוא רק זיכרון עבר (בשבילי מקדם כזה הוא ד"ר פישר!):  
 Aqua Sport מאת All Terrain  הוא מקדם 30 (9.34$ ל-90 מ"ל) על בסיס פיזיקלי (zinc oxide) אשר מותאם לאלו העוסקים בפעילות גופנית במים. הוא מבטיח עמידות במים למשך שמונים דקות, ללא תוספת בישום ולא שומני למגע. עם מרקם עבה, לבן וריח של מקדם הגנה אמיתי הוא לא הכי ידידותי למשתמש אך עומד בהבטחה של עמידות במים. מכוון ומקדמים פיזיקליים בדרך כלל נוטים להשאיר white cast גם פה זה כך ולכן למרות שלא רשום אם אפשר להשתמש בו על פנים אני הייתי נמנעת ומשתמשת בו רק לגוף עקב זאת . שמתי לב שלאחר מספר חודשים הפורמולה התחילה להיפרד ויש להמתין מספר שניות לפני שהשפופרת מוציאה את הקרם עצמו.  
Sun 30* מאת שופרסל (30 ש"ח ל-60 מ"ל) הוא קרם פנים להגנה מקרינת השמש עם מקדם 30 האמור להתאים לעור רגיש, עמיד במים, נטול שומן ואפילו ללא פראבנים. מסקירה של רשימת מרכיבים מדובר בשילוב של מקדמים פיזיקליים וכימיים והקרם מיוצר על ידי זהר קוסמטיקס. שימו לב לעובדה הזאת כי עוד אחזור עליה מספר פעמים...
הקרם עצמו במרקם קרמי לא סמיך מדי, לבן ועם מריחה לחלוטין נספג ואינו משאיר סימנים לבנים. מפתיע במיוחד בהתחשב במחיר ובנגישות של כולנו למוצר!
חשוב לציין שמקדם זה וכל המקדמים שנסקרו פה ומיוצרים על ידי זוהר קוסמטיקס מכילים אוקסיבנזון, מרכיב עם הרבה מחלוקת מסביבו. 
Sun 50* מאת שופרסל (35 ש"ח ל-200 מ"ל) הוא מקדם 50 שקוף בתרסיס המותאם לילדים ולעור עדין אבל מכוון ואין לי ילד בסביבה ניסיתי אותו בכיף בעצמי :)
כמו במקדם הקודם גם פה ההבטחות הן זהות ואפילו מצורף לו ריח מלון עדין שמאוד אהבתי כי הוא נטרל את ריח המקדם אך עדיין לא הצליח לחלוטין להעלים את ריח האלכוהול ששולט במקדם בכבדות. למרות שרשום כי לתרסיס יש מרקם שקוף אשר נספג בקלות ואינו דביק אני לא מסכימה עם כך לחלוטין. עלי הוא לא נספג באופן מוחלט ואפשר היה לראות אותו על העור (לפחות הוא שקוף) וגם להרגיש את הדביקות המעטה. 
Skin Gard Wet Skin SPF50* ו- Wet Skin Kids SPF50*, שניהם (70 ש"ח ל-200 מ"ל) מאת Careline הם ספריים שקופים לעור רטוב שלא הרגישו לי שונים ממקדם של שופרסל, למעט ריח מלון שאינו נמצא באף אחד מהספריים פה ובמקום זאת מוחלף בריח פרחים עדין מאוד במקדם של ילדים. מסקירה של רשימת מרכיבים מדובר במרכיבים לא זהים לחלוטין אך הם באמת שעובדים באותה צורה - שקופים, מתייבשים עם מעט דביקות ואפילו נראים אותו דבר (צורת בקבוק). וכמה מילים במסגרת הזאת על זהר קוסמטיקס - הידעתן שמדובר במפעל בירוחם שמייצרים ללא מעט חברות בארץ ובעולם? לא בכדי אני תמיד ממליצה לקרוא רשימת מרכיבים ומקום ייצור על מנת לגלות דיופים כי בימינו הרבה פעמים תתבקשו לשלם סכומים שונים על בעצם אותו מוצר ע"ע פלטות 88 צלליות שמסתובבות ברשת בכל מיני חברות ומגיעות מאות מפעלים בסין...
Anti Sun Spray SPF30* מאת Doctor Or הוא תרסיס הגנה (80 ש"ח ל-125 מ"ל) נטול שומן המותאם לכל סוגי העור וגם כן מדובר בייצור ישראלי. התרסיס מבטיח להיות בניחוח רענן, מרקם קליל ונטול שומן הנספג מיידת בעור ללא תחושת שומניות. הנוסחה אמורה להיות עמידה במים ולספק הגנה מפני כל קרני UV. התרסיס נמצא באריזה נוחה לנשיאה בתיק (ואכן אני שומרת אותו בתיק על מנת למרוח על זרועות הידיים שבדרך כלל חשופות) אם כי פקק שקוף כבר מזמן נאבד ואינו מחזיק מעמד לחלוטין. הפורמולה הינה לבנה במרקם נוזלי לא עבה מדי ולכן אפשר לפזר אותו ללא בעיות והוא נספג מהר. אהבתי אותו יותר בהשוואה לפורמולות של ספריים שקופים שכן הוא לא מכיל אלכוהול שנוטה לייבש ולגרות את העור וגם כי הוא באמת נספג מהר יותר ואינו דביק למגע לאחר מכן. 
לפני שאתן שואלות - לא, מקדם הגנה שנמצא במייקאפ שלכן הוא לא מספיק כי על מנת לקבל הגנה מרבית לעור הפנים יש למרוח לפחות כפית של קרם (ואני בטוחה שזאת לא כמות של מייקאפ שאתן מניחות). לכן מקדמי הגנה לפנים הם אפילו יותר חשובים מהגוף ואל תשכחו "להוריד" אותם לאזור הצוואר ומחשוף:
Capital Soleil SPF50* מאת Vichy הוא תחליב פנים להגנה (150 ש"ח ל-40 מ"ל) לעור שמן עד מעורב ואינו מכיל בושם או פראבנים. הפורמולה מכילה מרכיב Mexoryl XL שרשום בפטנט ומרשימת מרכיבים להבנתי מדובר בתערובת של מסננים פיזיקליים וכימיים מה שאומר שהוא מגן בפני קרינת UV. הפורמולה מאוד נוזלית ודלילה ויש לשקשק את הבקבוק בנמרצות לפני שלוחצים ומוציאים את החומר. המקדם לבן, נספג בזריזות ואינו משאיר שאריות לבנות על הפנים. מה שמעולה בו הוא חוסר ברק שבדרך כלל אופייני למקדמי פנים באשר הם - פה תתקלו בעור מאט לחלוטין! חשוב לציין שכן יש ברשימת מרכיבים אלכוהול (חמישי במספרו לעומת שני בכל הספריים השקופים) שעלול לגרום לגירוי למי שרגישה וכך גם סיליקון (השני במספרו) ואם יש לכן רגישות לפריימרים עם סיליקונים מוצר זה לא יהיה יוצא דופן. 
Anthelios XL* מאת La Roche Posay הוא גם כן תחליב פנים (150 ש"ח ל-50 מ"ל) להגנה לעור רגיש עם מקדם 50 ומגיע בעצם מאותה כתובת כמו המקדם של וישי (כן כן ממש אותה כתובת פיזית בצרפת!). אם ממבט ראשון חשבתי שמדובר בעוד דיופ לתחליב הנ"ל אכן צדקתי וטעיתי יחדיו. הפורמולה מאוד דומה - לבנה, מאוד נוזלית, אינה חוסמת נקבוביות ואין בה בושם או פראבנים. מעבר רשום גם כי התחליב עמיד במים, מכיל כמות מופחתת של מקדם כימי (ויש בו גם טיטניום דיאוקסיד) ומתאים לעור רגיל עד מעורב. אך כשמסתכלים מקרוב ברשימת מרכיבים רואים כי הגודל הוא מעט יותר גדול וסדר המרכיבים הוא שונה מעט ובפועל גימור התחליב על העור הוא עם יותר ברק. ההבדלים הם מאוד זעירים בשורה תחתונה אם כי המקדם של וישי הוא מעט יותר מאט בגימור שלו על העור.  
Anthelios XL Tinted Extreme Fluid* מאת La Roche Posay הוא סוג של דמי מייקאפ (150 ש"ח ל-50 מ"ל) שניסו לייצר בלה רוש פוזה. גם פה המרכיבים זהים למקדם אנתליוס ורק יש תוספת של גוון ורדרד-בז' שלא באמת מורגשת עלי אך על שלגיות תהיה מעט מובחנת ללא איפור. כיסוי אין פה בכלל (אבל גם לא מובטח כזה) וגימור הוא משום מה די שומני ואני תמיד מקבעת אותו עם פודרה (אם אני לא מניחה מייקאפ מעל). 
שימו לב שעקב חוקים שונים הפורמולות של לה רוש פוזה ווישי המיוצרות באירופה (מה שאנחנו משיגים בארץ) ומה שנמכר בארצות הברית הן שונות! עוד הבדל ששמתי אליו הוא שבמוצרים מארצות הברית רשימת מרכיבים פעילים תמיד מופיעים בנפרד ובמקדמים מאירופה או מארץ צריך לעשות ממש חפירה ארכאולוגית על מנת למצוא מה ואיפה מופיע... המחירים אגב הם לפני הנחות ואני ממליצה לבדוק אותם רק עם 40-50% שיש בבתי מרקחת מספר פעמים בשנה. 
Aqua Rich SPF50 מאת Kao Biore הוא מסנן הגנה יפני (כ-13$ ל-50 גר') ותאמינו לי כשאני אומרת שמישהו שם אמור לקבל פרס על ייצור מוצר שכזה כי מעבר לאהבתי העצומה לסושי התאהבתי במקדם הזה! החומר הטוב נמצא באריזת שפופרת לחיצה כחולה עם רשימת מרכיבים לא מובנת אך מה זה משנה מה יש בפנים כל עוד הוא מגיע במרקם ג'לי מיימי לבנבן ונספג לכלום לאחר טשטוש? עוד תוספת נחמדה הוא הריח שמזכיר לי פרי מרענן כלשהו. בתוך הפורמולה יש כדוריות זעירות שלפי היצרן משחררות לחות בעת מריחה אך למען האמת לא הרגשתי שהעור שלי נהיה יותר לחותי בעקבות המריחה. בקיצור - תלכו לאיביי ותקנו כי אתן לא תצטערו!
קטגוריה קטנה של מקדמים שנהיית יותר ויותר פופולרית הם של מקדמים פיזיקליים בלבד וגם פה יש לי סוג של דיופ:
את Brush On Mineral SPF30 מאת Mineral Fusion כבר הזכרתי בעבר בבלוג ועדיין אני חושבת שמדובר בטריק גאוני שכל כך נוח לשימוש (אם כי מעט מלכלך) שצריך להיות בתיק של כל אחת, במיוחד למי ששכחה למרוח מקדם הגנה בבוקר או פשוט מעדיפה פורמולה אבקתית יבשה ומינרלית. 
קם מישהו יום אחד והחליט שהוא ממציא פטנט ייחודי (not) והשיק בארץ את Sun Block Focus* בעל מקדם SPF25. מדובר במוצר מאוד דומה לזה של מינרל פיוזון המבטיח להגן בצורה טבעית מקרני UV ולמעט הבדלים במקדמי הגנה המובטחים וטיב המברשת (פה היא מעט יותר רכה) אני לא חושבת שיש סיבה לשלם 185 על אריזה של חמישה גרם כשאפשר להשיג מוצר מאוד דומה במחיר הרבה יותר נמוך. 
ועכשיו למשהו יותר נעים ונינוח לסוף הפוסט...


מקווה שגרמתי לכן לחשוב מעט יותר על מקדמי הגנה, ים, שמש ואהבה!

6 תגובות:

 1. רק אציין לגבי הסאן בלוק פוקוס - הזמנתי לפני יומיים (עוד לא הגיע כמובן) ויש שני קודים שאפשר להשתמש בהם במקביל בעת הקנייה מה שמוזיל אותה ל-64 שח בלבד :) אחד בפייסבוק שלהם והשני מסקירה כלשהי SugarBaby. מקווה שזה יעבוד גם לכן :)

  השבמחק
 2. זה באמת מחיר מעולה למי שמתעניינת. תודה על הידיעה!

  השבמחק
 3. איזה זוג יפה =) התמונות עשו לי חשק ללכת לים (אשב ואחכה שיעבור לי)

  בהחלט הולכת לברר עוד על קאו ביור (ידוע לך אם מנסים על בע"ח?) והוישי נשמע מושלם.

  השבמחק
 4. תודה תמר! אני אוהבת מאוד את הים אבל לצערי לא יוצא לנו להגיע לשם הרבה....
  אין לי מושג אם הם מנסים. קשה לחפור ברשת על יפנים האלו...

  השבמחק
 5. יש גם את סאן סייבר של מורז - בדיוק מה שאמרת, תכשיר טבעי שמגן גם מפני קרני UVA ולא רק UVB.

  השבמחק
 6. טוב לדעת!

  השבמחק

Talk to me! דברו איתי!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails